Kompleksowe zakładanie ogrodów

  • Kompleksowe zakładanie ogrodów

    Kompleksowe zakładanie ogrodów

Są plusy i minusy układania darni lub siewu nasion traw. Przede wszystkim czas przygotowania jest prawie taki sam, a pierwotny teren musi zostać wyrównany i oczyszczony. Przygotowanie do wyrównania terenu jest ważnym czynnikiem dla udanego zazielenienia przestrzeni i na podstawie badania terenu można opracować konkretne plany przystosowania terenu poprzez modyfikację topografii, w tym usunięcie gruzu, usunięcie chwastów ew. poprawę nachylenia gleby. Należy również pamiętać o określeniu ogólnej strategii nawadniania czyli o drenażu i nachyleniu obszaru trawnika, ponieważ powinien on być nachylony na tyle, aby umożliwić szybkie odpływanie wody powierzchniowej. Po zakończeniu można rozpocząć program niwelacji terenu wywodzący się z tradycyjnej praktyki inżynierskiej.

Wybór gatunków traw do trawników z siewu powinien opierać się na warunkach środowiskowych i wymaganiach użytkowania oraz uwzględniać cechy gatunków traw, takie jak tolerancja na suszę, tolerancja na koszenie, tolerancja na ciepło, tolerancja na zimno itp. Te kryteria i dobór odpowiedniego rodzaju trawy mogą znacząco przyczynić się do osiągnięcia szybszego zazieleniania, skrócić czas wzrostu i obniżyć koszty późniejszej konserwacji.

Metoda siewu.
Większość trawników można wysiewać wiosną lub jesienią, a sadzonki dobrze wyrosną późną jesienią. Budując trawniki na dużych powierzchniach, można użyć siewników do siewu, a małe powierzchnie można sadzić ręcznie. Metoda siewu wymaga wykwalifikowanej technologii siewu, aby zapewnić równomierny wysiew. Metoda układania trawy z rolki (darni).  Chociaż ta metoda pozwala szybko zbudować trawnik, proces jest bardziej skomplikowany, a inwestycja stosunkowo duża.

 

Nie zawsze jest możliwe dokonanie inwestycji finansowych w budowę domu i jednoczesne ulepszanie terenu. W sytuacji, gdy trzeba dokonać wyboru, priorytet ma oczywiście budynek mieszkalny. Nie oznacza to jednak, że krajobraz powinien pozostać niezagospodarowany. Istnieją proste sposoby na oryginalne udekorowanie przestrzeni bez wydawania dużych pieniędzy. Do utworzenia ścieżek ogrodowych często używa się kamyków, żwiru lub tłucznia, który wygląda estetycznie i rustykalnie. Należy zauważyć, że najskuteczniejsze będzie zastosowanie różnych rodzajów nawierzchni. Możemy więc stworzyć niepowtarzalną kompozycję krajobrazową, która optycznie powiększy przestrzeń.

Jeśli chodzi o wybór materiału na ścieżki ogrodowe, najlepiej użyć żwiru lub tłucznia kamiennego, ponieważ kamienie żwirowe ze względu na swoją gładkość i zaokrąglony kształt mają słabą przyczepność. To też lepiej jest wykonać ścieżki żwirowe.

 

Realizując projekt wykorzystujemy nowoczesne narzędzia projektowe i organizacyjne, aby sprostać najwyższym wymaganiom, niezależnie od wielkości projektu, jego lokalizacji czy złożoności.